Alates 2004 aasta sügisest kohtuvad Tartus regulaarselt niplispitsihuvilised.  Hetkel toimuvad niplajate kokkusaamised igal neljapäeval kell 16.30-20.00 aadressil Pepleri 27, Tartu (I korrus, TRAKSi väike saal).


Niplispits on vana käsitööliik, mille valmistamiseks kasutatakse spetsiaalset patja, pulki ja nööpnõelu. Niplispitsis valmistatakse ääre- ja vahepitse, rõivaid, aksessuaare ja palju muud omapärast ja kaunist. Näitusel on välja pandud pitsid, mille valmistamisel oleme leidnud inspiratsiooni nii Eesti rahvakunstist kui ka välismaistest käsitööraamatutest. Meie katkenud niplispitsi valmistamise traditsioon on andnud võimaluse avastada ja õppida teiste maade pitsitegijatelt. Siiski hindame kõrgelt Eestis kasutusel olnud ja rahvarõivaid kaunistanud pitse.


Angelika Nöps kaitses 28. mail Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonnas väga edukalt oma magistritöö „Metallniplispitside levik eesti rahvarõivastel 18.-19. sajandil Eesti Rahva Muuseumi kogude põhjal, nende kasutamise otstarve ja pitside rekonstrueerimine”. Metallniplispitside rekonstruktsioonid on välja pandud vasakult esimeses vitriinis.


Angelika Nöps juhendab niplispitsi alast tegevust Lõuna-Eestis, juhib MTÜ-d Hestia ning kuulub Rahvusvahelisse Niplis- ja Nõelpitsi Organisatsiooni (OIDFA). Niplispitsiga on ta tegelenud alates 1990-ndatest aastatest. Lisaks on näitusel väljas usinate niplajate on Ave, Kaja, Külli, Solveigi, Katre, Kadri, Marise ja Karini tööd.


Lisaks niplamisele joonistame muuseumiesemete pealt mustreid, niplame tellimisel rahvuslikke pitse,  valmistame muid niplispitsist esemeid, võtame osa koolitustest, näitustest, konkurssidest ja korraldame niplispitsi kursuseid.

 

Ootame rõõmuga meiega ühinema kui oled huvitatud niplispitsi õppimisest ja tegemisest. Omalt poolt pakume meeldivat seltskonda, õpetust ja tuge. Kui Sa pole kunagi niplispitsist kuulnud või ei tea mis see on, siis helista meile ja tule meid vaatama. Uued huvilised on alati oodatud!


Oleme avatud kõikidele ettepanekutele koostöö ja ühistegevuse vallas!

MTÜ Hestia, e-mail: hestiaoma[at]gmail.com; telefon 5089277 (Angelika)